Nagrzewnice gazowe to jedne z najbardziej funkcjonalnych i efektywnych urządzeń grzewczych. Nie bez powodu więc znajdują zastosowanie w wielu różnych obiektach przemysłowych, na budowach, przy remontach, w magazynach, szklarniach, hala produkcyjnych i wielu innych.
Nagrzewnice gazowe można podzielić przede wszystkim na nagrzewnice gazowe na gaz ziemny i nagrzewnice gazowe na gaz płynny LPG. Nagrzewnice gazowe są produkowane w różnych zakresach mocy i wydajności strumienia powietrza.
Niewątpliwą zaletą nagrzewnic jest wyposażenie ich w palniki o regulowanej mocy. Palnik musi być przystosowany do spalania określonego gazu. Jego więc budowa odpowiadać musi spalaniu różnych rodzajów gazu np. gazu ziemnego GZ35, GZ41,5 czy GZ50, czy gazu płynnego, a więc propanu-butanu lub propanu technicznego.
Nagrzewnice mogą mieć postać i konstrukcję stacjonarną lub przenośną. Nagrzewnice na gaz ziemny posiadają bardzo trwałą konstrukcję i są urządzeniami stacjonarnymi. Stosując nagrzewnice zawsze konieczne jest doprowadzenie powietrza do tych urządzeń, a następnie odprowadzenie spalin. Nagrzewnice gazowe na gaz ziemny mają bardzo często specjalne przyłącza, aby można było dołączyć do urządzenia kanały wentylacyjne i spalinowe.
Nagrzewnice gazowe na gaz ziemny są bardzo wydajne, a poza tym są również urządzeniami ekologicznymi i energooszczędnymi. Są przystosowane do pracy ciągłej, dzięki czemu mają bardzo szerokie zastosowanie wielu różnych obiektach przemysłowych, ale także w instalacjach domowych. Ich efektywność i krótki czas ogrzania pomieszczenia sprawia, że zyskują sobie coraz więcej zwolenników.